| Number of Burners | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | PIC Gold |
| Item Depth | 12.3 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Induction Hob |
| Voltage | 120 V |
| Model | PIC Gold |
| Power | 1500 W |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 6 |
Check the listing for details. NuWave PIC Gold Induction Cooktop w/ Cookware Set, Pot, Steamer, Lid, Case. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 59.50 USD. NuWave PIC Gold Induction Cooktop w/ Cookware Set, Pot, Steamer, Lid, Case