| Power Source | Electric |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| Item Diameter | 16 in |
| MPN | 20355 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | air fry, roast, barbecue, grill, bake, broil |
| Item Depth | 14 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 3 qt |
| Energy Star | A |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro 20355 |
| Features | Convection, Convection Oven, Digital Timer, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Temperature Control |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Base, Lid, Rack |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 6 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Countertop Ove - Model 20355 - Open Box - Never Used. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 42.00 USD. Model 20355. Infrared countertop oven. Full height about 12".