| Power Source | Electric |
|---|---|
| MPN | 20356 |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 3 qt |
| Energy Star | 1 Star |
| Manufacturer Warranty | na |
| Item Height | 13 in |
| Voltage | 120 V |
| Features | Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Convection, Digital Timer, Temperature Control, Expandable, Infrared Oven |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Rack, Base, Lid, Stand, Tongs, Extension Ring |
| Item Width | 15 in |
| EC Range | A+ - F |
| Item Diameter | 15 in |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Air Fry |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Model | 20356 |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven 20356 With New Pizza Accessory Kit. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 69.99 USD. The oven portion has been tested and is in good working order. It has been used and is not new. The pizza Accessory portionis new open box.