| EC Range | A - G |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Item Diameter | 16 in |
| MPN | 20355 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20355 |
| Features | Infrared Oven |
| Number of Items | 1 |
| Power | 1500-1799 W |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Black Countertop, Model 20355. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 70.00 USD. The NuWave Pro Infrared Oven Black Countertop, Model 20355 is a powerful electric infrared oven with a 1500-1799W power range and a 12L capacity. That is precisely how Pro Plus 2 cooks. Whether air frying a small filet of salmon or roasting a whole 10 LBS.