| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Multicolor |
| Item Diameter | 15 in |
| Material | plastic/metal |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 qt |
| Item Height | 15.5” |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave Pro 20331 |
| Features | Infrared Oven |
| Components Included | Base, Lid, Oven Stand, Rack |
| Number of Items | 5 |
| Item Width | 14 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 12 Lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model #20331 White Red Hearthware Home Products READ. Color: Multicolor, Condition: Used, Made in China. Listed at 49.95 USD.