| Power Source | Electric |
|---|---|
| Custom Bundle | Yes |
| Energy Star | Compliant |
| Capacity | Varies |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Features | Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Infrared Oven, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Number of Items | 12 |
| Components Included | Recipes |
| Item Width | 15 in |
| Manufacturer Color | white |
| EC Range | Unknown |
| Color | White |
| Item Diameter | 15 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Infared |
| Item Depth | 15 in |
| California Prop 65 Warning | None |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Model | 20344 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 14 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model 20344 w/Extender Ring Kit & Accessories NEW. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 54.99 USD. Never used still in original packaging.