| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | 4 Stars |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Item Height | 16 in |
| Model | 20371 |
| Material | Plastic |
| Number of Items | 4 |
| Components Included | Rack |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 9 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model 20371 Open Box Verification Only Unused. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 99.99 USD. This NuWave Pro Infrared Oven Model 20371 is a great addition to any kitchen. With a power of 1500 W, it can cook your food quickly and efficiently. The oven is designed with a black plastic material and comes with a rack for easy cooking. The appliance is perfect for those who want an infrared oven and includes four items in the package. It has an Energy Star rating of 4 stars and is powered by electricity. The oven is 16 inches in height and weighs 9 pounds. This product is ideal for those who want to cook their food in a stylish and functional oven. Brand-New- Never Removed from Box. Complete. See Pics for Exact item for Sale. Great Deal available on this one only.