| Country/Region of Manufacture | China |
|---|---|
| Number of Items | 1 |
| UPC | 0652185203358 |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| MPN | 20322 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 3 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 qt |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20301 |
| Features | Portable, Baking Oven, Infrared Oven, Power Indicator Light, Expandable, Drip Tray, Convection Oven, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 18 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven White Red - 20331 - New -. Color: White, Condition: New. Listed at 85.00 USD. This NuWave Pro Infrared Oven is a versatile and efficient appliance that can make your cooking experience a lot easier. It is an electric oven that uses induction cooking method and has a capacity of 12 qt. The oven is white in color and made of plastic material. The NuWave Pro Infrared Oven is a portable baking oven that comes with a power indicator light, drip tray, adjustable racks, and is dishwasher safe. It also features an expandable design and convection oven function. The oven has a voltage of 120 V and a power of 1500 W. With an item depth of 3 in and a weight of 18 lbs, this infrared oven is perfect for any kitchen.