| Energy Star | Compliant |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | None |
| Custom Bundle | No |
| Components Included | Base, Extension Ring, Instructional DVD, Lid, Rack, Stand |
| UPC | 0652185203563 |
| Power Source | Electric |
| Item Diameter | 15.5 in |
| Color | Black |
| MPN | 20356 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 2 in |
| Cooking Method | Air Fry |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20356 |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 14 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. Nuwave Pro Infrared Oven with Extender Ring Kit Model 20356 NEW. Color: Black, Condition: New. Listed at 115.00 USD. The Nuwave Pro Infrared Oven with Extender Ring Kit Model 20356 is a versatile kitchen appliance that allows for air frying, baking, and roasting with its 1500W electric power source. This one is brand in the packaging/box, machine and extender ring kit only. Does not include manuals, etc. The black plastic oven features adjustable racks, a digital timer and temperature control, making it easy to achieve precise cooking results. With a capacity of 3 quarts, this infrared oven is expandable with the included extension ring for added convenience. The components included such as the rack, stand, instructional DVD, lid, and drip tray make it a comprehensive choice for home cooking needs.