| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Item Diameter | 15 in |
| Color | Black / Amber |
| Material | Stainless steel & Plastic |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 13 1/2' |
| Model | 20632 |
| Features | Digital Timer, Baking Oven, Temperature Control, Infrared Oven, Timer/Alarm, Drip Tray, Convection Oven, Dishwasher Safe, Convection |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Base, Extension Ring, Lid Holder, Rack, Recipes, Stand |
| Item Width | 15.5 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 12 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Convection Oven 3" Extender Ring Amber/Black # 20632. Color: Black / Amber, Condition: Used, Made in China. Listed at 37.99 USD. Excellent working condition with no issues. This was my Nuwave oven and it works as it should. Modle # 20632. 1 NuWave instruction manual, English and Spanish, including recipes. 1 NuWave Quick & Easy Cooking Guide, English & Spanish.