| Power Source | Electric |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Color | Black |
| Item Diameter | 14 in |
| MPN | 20601 |
| Material | Plastic |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | Compliant |
| Capacity | NA |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave Pro Plus 20601 |
| Features | Infrared Oven |
| Components Included | Head Motor |
| Power | 1500-1799 W |
Check the listing for details. NuWave Pro PLUS Infrared Oven 20601 Replacement Motor Power Head. Color: Black, Condition: Used. Listed at 13.99 USD. This is an unused or very slightly used head for the model 20601 Nuwave Pro Plus Infrared oven. This is from a 100% working Nuwave Oven Pro Plus. Works as it should, minor signs of wear. There may be very minor differences in the pics and the head your receive.