| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 15 in |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| MPN | 20616 |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | A+ |
| Manufacturer Warranty | na |
| Item Height | 12.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro Plus |
| Features | Digital Timer, Baking Oven, Temperature Control, Infrared Oven, Timer/Alarm, Drip Tray, Convection Oven, Dishwasher Safe, Convection |
| SKU | EBSHELF |
| Item Width | 15.5 in |
| Power | 1500 W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven 20616 New. Color: Gray, Condition: Open box, Made in China. Listed at 93.75 USD. Unit is new bought at auction and box was in bad condition.