| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Manufacturer Color | white |
| EC Range | Unknown |
| Custom Bundle | Yes |
| Color | White |
| Item Diameter | 15 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Infared |
| Item Depth | 15 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | Compliant |
| Capacity | Varies |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20344 |
| Features | Baking Oven |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Components Included | Recipes |
| Item Width | 15 in |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven Model 20344 with Literature & Accessories. Color: White, Condition: Used. Listed at 42.90 USD. This NuWave Pro Infrared Oven Model 20344 is a convenient and versatile appliance for any kitchen. With a power source of electric and a voltage of 120 V, it has a cooking method of infrared that allows for even heating and faster cooking times. The oven has a capacity that varies and a material of plastic. It comes with a custom bundle that includes an extension ring, accessories and recipes, as well as features such as a digital timer, temperature control, drip tray, and convection oven. The item diameter is 15 in, item depth is 15 in, item height is 16 in, and item width is 15 in. The manufacturer color and color of the oven is white and it was made in China.