| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 15 in |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 12.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20603 |
| Features | Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Infrared Oven, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Components Included | Base, Lid, Rack, Cutting Board, Pizza Cutter, Recipe, Amber Domed Ring |
| Item Width | 15.5 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 12 lbs |
| UPC | 652185206038 |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven Replacement **Power Head Motor Only** 20603. Condition: Used. Listed at 29.00 USD. This is used and has light scratches and wear. Please see photos for condition. Tested and works great. Head unit only