| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 13 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Roast |
| Item Depth | 13 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Convection Oven |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 qt |
| Item Height | 19 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro 20301 |
| Features | Infrared Oven, Temperature Control, Digital Timer, Convection Oven, Adjustable Racks |
| Components Included | Glass Bowl, Rack, Extension Ring, Base, Lid |
| Number of Items | 1 |
| Power | 130 W |
| Item Width | 13 in |
| Item Weight | 9 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven w/ Amber Dome & Racks. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 58.32 USD. NuWave Pro Plus Infrared Oven in very good pre-owned condition. Unit has been fully tested and powers on, heats properly, and functions as it should. Great for air frying, roasting, baking, reheating, and healthier cooking with little to no oil.