| UPC | 0652185206021 |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | 20602 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 3 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20602 |
| Features | Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Power Indicator Light, Drip Tray, Convection Oven, Adjustable Racks, Convection |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven with Stainless Steel Extender Ring. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 89.99 USD. This NuWave 20602 Pro Plus Infrared Oven with Stainless Steel Extender Ring is a versatile and powerful kitchen appliance perfect for cooking enthusiasts. The black infrared oven is made of durable stainless steel and features adjustable racks, a drip tray, and a convection oven for efficient and even cooking.