| Cover screw holes in corners | are outside of the gasketed area |
|---|---|
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Bases and covers are made from a | polyester, polycarbonate material |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| MPN | VM553 |
| Material | Polyester |
| Weight | 0.43 lb |
| Depth | 3.02 in |
| Brand | NVENT |
| temperatures up to | 280°F (138°C) |
| Enclosures are maintenance | free and corrosion resistant |
| Type | Enclosure |
| Unit Type | Unit |
| Model | VM553 |
| Features | Heavy Duty |
| Height | 5.03 in |
| Box Shape | Square |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Smooth Matte |
| Width | 5.03 in |
Check the listing for details. Nvent VM553 Hoffman Plastic Enclosure Multipurpose Thermoplastic 5" Screw Cover. Color: Light Gray, Width: 5.03 in, Condition: New – Open box. Listed at 38.69 USD. 1 00% Genuine U S A S E L L E R.