| Brand | DKNY |
|---|---|
| Closure | Drawstring |
| Color | Blue |
| Department | Women |
| Fabric Type | Chambray |
| Features | Elastic Waist |
| Fit | Relaxed |
| Front Type | Flat Front |
| Garment Care | Machine Washable |
| Handmade | No |
| Inseam | 28 in |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Material | Cotton |
| Occasion | Casual |
| Pattern | Solid |
| Personalize | No |
| Rise | High (Greater than 10.5 in) |
| Season | Spring |
| Size | M |
| Size Type | Regular |
| Style | Wide Leg |
| Type | Pants |
| Vintage | No |
| Waist Size | 30 in |
Check the listing for details. NWOT DKNY Light Wash Chambray Wide Leg Drawstring Pants Size M. Color: Blue, Condition: Pre-owned - Good. Listed at 40.00 USD. DKNY light wash chambray pants. Wide leg cut with a relaxed fit. Elastic waistband with adjustable drawstring. Functional side pockets. Soft and lightweight fabric. Size medium. Waist measures approximately 15 inches flat. Inseam measures approximately 28 inches.