| Bag Width | 17 in |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Closure | Zip, Magnetic |
| Occasion | Tote |
| Handle/Strap Color | Black |
| Size | Large |
| Hardware Color | Gold |
| Bag Depth | 6.25 in |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Zipper, Buckle Accent, Tassel |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Accessories | Bag Charm |
| Department | Women |
| Unit Type | Unit |
| Exterior Color | Black |
| Style | Tote |
| Features | Inner Pockets |
| Finish | Pebbled |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Bag Height | 11.75 in |
| Handle Style | Double Handles |
| Lining Material | Fabric |
| Exterior Material | Leather |
| Brand | Michael Kors |
| Customized | No |
| Hardware Material | Gold-Plated |
| Lining Color | Beige |
| Model | Taryn |
| Theme | Designer |
| Handle/Strap Material | Leather |
| Product Line | Michael Kors Signature Bag |
Check the listing for details. NWT Michael Kors Taryn Large Leather Tote Laptop Bag, Black. Condition: New with tags. Listed at 100.00 USD. MICHAEL KORS Taryn Large Leather Tote Bag in black New with tags Features: • 100% leather from tanneries meeting the highest standards of environmental performance • Tote bag • Gold-tone hardware • 17”W X 11.75”H X 6.25”D • Approx. 2.5lb • Exterior details: back slip pocket • Interior details: back zip pocket, center zip compartment • Lining: 55% polyester/45% linen • Zip fastening • Dust bag not included • Imported • Style # 30F4GTBT7L 01264547