| Shape | Dome |
|---|---|
| Size | M |
| Insect Repellent Treated | No |
| Color | Blue |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Number of Seasons | 3 Season |
| Weight | 5 lb |
| Brand | Lilly Pulitzer For Pottery Barn |
| Type | Beach Tent |
| Length | 85 in |
| Features | Portable, UV Resistant, Lightweight |
| Height | 20 in |
| Width | 35 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NWT Original Packaging Lilly Pulitzer Sun Shade Tent. Color: Blue, Width: 35 in, Condition: New, Made in China. Listed at 139.00 USD. Bold Lily print perfect for relaxing at beach or pool. Exclusively made for pottery barn by Lilly Pulitzer. Back rest can be adjusted to different heights. Sunshade is made of 100% polyester with a fiber glass poles and polyethylene pipe. Sunshade is crafted with a sturdy steel frame, 100% polyester, and 100% polyethylene foam. New in original packaging. Not taken out of packaging. Large & Heavy to ship.