| Brand | NXP USA Inc |
|---|---|
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Type | Absolute Pressure Sensor IC |
| MPN | MPXM2102ASTI |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C (257 °F) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Features | Temperature Compensated |
| Maximum Operating Voltage | 16 V |
| Minimum Operating Voltage | 10 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Series | MPXM2102 |
| Maximum Pressure | 58.02PSI (400kPa) |
| Operating Pressure | 14.5PSI (100kPa) |
| Port Size | Male - 0.12" (2.97mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
Check the listing for details. NXP MPXM2102AST1 Pressure Sensor Switch 14.5 PSI Absolute - 4 pcs. Condition: New. Listed at 26.44 USD.