| Use With | Industrial Tools, Mechanical Maintenance, Plumbing, Automotive |
|---|---|
| Year Manufactured | 2020 |
| MPN | o ring gauge blue |
| Item Length | 14.96 in |
| Gauge | O |
| Vintage | No |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 3.15 in |
| Features | Measures Inner Diameter, Outer Diameter, Thickness, AS-568 / BS106 Standard |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 2.76 in |
| Assembly Status | Ready to Go/Pre-built |
| Applications | O-Ring Measurement, Inner Diameter, Outer Diameter, Thickness |
| Color | Blue |
| Nominal Inside Diameter | 13 Inches |
| Material | Plastic |
| Age Level | 17 Years & Up |
| Brand | Unbranded |
| Type | Telescoping O-Ring Gauge |
| Corporate Roadname | O Ring Gauge Telescoping Slide Style Plastic Sizing Tool |
| Theme | Transportation |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Item Weight | 8.15 oz |
| Country of Origin | China |
| UPC | 722794896965 |
Check the listing for details. O-Ring Gauge Make Work Smart Telescoping O Ring Sizing Plastic Slide Tool Blue. Color: Blue, Condition: New, Made in China. Listed at 35.29 USD. HOW TO USE IT: Just place your o-ring around the holder on one side and around the notch on the other size. Slide out the gauge until the o-ring is taught but not stretched. The standard AS568 size will display in the box.