| Color | Multicolor |
|---|---|
| Scale | 1:48 |
| Material | Plastic, Composite |
| MPN | MC90724 |
| Set Includes | Figures, Pallets, Crates, Scenery Accessories |
| Item Depth | 11-1/2 in |
| Gauge | O |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals known to the State of California to cause cancer or reproductive harm. |
| Brand | Unbranded |
| Type | Commercial Building |
| Product Type | Freight, Warehouse Building |
| Item Height | 5-3/4 in |
| Model | MC90724 |
| Gauge Compatibility | O Gauge |
| Theme | Industrial, Logistics, Freight Terminal |
| Animation | Moving Forklift Feature |
| Features | Light Function, Limited Edition, Animated Forklift, Pre-Lit LED Building, Includes Workers & Cargo Accessories, Pre-Built Ready-To-Display |
| Shipping Note | No Shipping to California |
| Item Width | 14 in |
| Item Weight | 5 lb |
| Assembly | Pre-Built / Ready-To-Use |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. O Scale Schneider Freight Building Lighted O Gauge Train Layout Warehouse. Color: Multicolor, Condition: New, Made in United States. Listed at 132.99 USD. Why you need this: If you've driven down the Interstate you have probably seen the bright orange trailers of Schneider National. The basics: The Schneider Freight Building is a freight loading facility designed to serve trucks or freight cars.