| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| ASIN | B07V9W7TBF |
| MPN | Does not Apply |
| Brand | Unbranded/Generic |
| Auto Power Off | Yes |
| Operation Environment | 0°C~40°C |
| ft/m(feet per minute) | 78~5900 ±(2.0% reading+5 characters) |
| Sampling Time | About 0.4s/time |
| Display Back Light | Yes |
| CFM | 0 to 99990/0 to 9.999ft2 |
| km/h(kilometer per hour) | 1.40~108.00 ±(2.0% reading+50 characters) |
| MAX/MIN Function | Yes |
| Power Supply | 1 * 9V 6F22 battery(NOT Included) |
| mil/h(miles per hour) | 0.90~67.20 ±(2.0% reading+5 characters) |
| Detector (fan) Operation Environment | -20°C~80°C |
| Work Height | Maximum 2000m |
| ft/s( feet per second) | 1.30~98.50 ±(2.0% reading+50 characters) |
| m/s(meter per second) | 0.80~30.00 ±(2.0% reading+50 characters) |
| Maximum Show Value | 9999 |
| Knots(nautical miles per hour) | 0.8~58.30 ±(2.0% reading+50 characters) |
| CMM | 0 to 99990/0 to 9.999ft2 |
| Item Size | Approx. 16.5 * 8.5 * 3.8cm / 6.5 * 3.4 * 1.5in |
| CMS | 0 to 9999/0 to 9.999m2 |
| Material | ABS+TPE |
| Storage Environment | -10°C~50°C |
| Work Mode | Frequency of wind speed conversion |
Check the listing for details. PEAKMETER Handheld Anemometer Portable Wind Speed Meter CFM Meter Wind O4B8. Condition: New. Listed at 39.47 USD. This high-precision digital anemometer can help you measure Air Velocity (wind speed) whether youre flying RC planes, drones, wings, helicopters. Its very useful and widely used in hiking, sailing, drone pilot, ventilation system, etc. Features: This meter is a portable, professional measuring instrument with large-screen LCD and backlight, multi-unit switching functions. It is used for wind speed measurement, area setting and air volume measurement. Wind speed unit is switchable: m/s, km/h, mil/h, ft/m, ft/s or knots. Area unit is switchable: m2, ft2. Air volume unit is switchable: CMS, CMM, CFM. This meter has the functions of reading hold, maximum, minimum, etc. Specifications: Material: ABS+TPE m/s(meter per second): 0.80~30.00 ±(2.0% reading+50 characters) ft/m(feet per minute): 78~5900 ±(2.0% reading+5 characters) ft/s( feet per second): 1.30~98.50 ±(2.0% reading+50 characters) km/h(kilometer per hour): 1.40~108.00 ±(2.0% reading+50 characters) mil/h(miles per hour): 0.90~67.20 ±(2.0% reading+5 characters) Knots(nautical miles per hour): 0.8~58.30 ±(2.0% reading+50 characters) Resolution: 0.01m/s; 1ft/m; 0.01knots; 0.01km/h; 0.01ft/s CFM: 0 to 99990/0 to 9.999ft2 CMM: 0 to 99990/0 to 9.999ft2 CMS: 0 to 9999/0 to 9.999m2 Work Height: Maximum 2000m Work Mode: Frequency of wind speed conversion Display: LCD Maximum Show Value: 9999 Sampling Time: About 0.4s/time MAX/MIN Function: Yes Display Back Light: Yes Auto Power Off: Yes Power Supply: 1 * 9V 6F22 battery(NOT Included) Operation Environment: 0°C~40°C, 0~85%RH(no moisture condensation) Detector (fan) Operation Environment: -20°C~80°C, 0~95%RH(no moisture condensation) Storage Environment: -10°C~50°C, 0~80%RH(no moisture condensation) Item Size: Approx. 16.5 * 8.5 * 3.8cm / 6.5 * 3.4 * 1.5in Item Weight: Approx. 151g / 5.32oz Package Weight: Approx. 277g / 9.79oz Package Size: Approx. 19 * 11 * 6.5cm / 7.5 * 4.4 * 2.6in Package List: E7380 1 * Multifunction Digital Anemometer 1 * Portable Bag 1 * User Manual(English)