| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| UPC | 633816699221 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Diameter | 5 in |
| Analog/Digital | Analog |
| Material | Brass |
| MPN | EM1 |
| Item Depth | 12.6 in |
| Brand | Pearl |
| Type | Range Electronic Mallet Controller |
| Item Height | 1.6 in |
| Model | EM1 |
| Features | Lightweight |
| Number of Pads | 1 |
| Item Weight | 16.25 lbs. |
Check the listing for details. Pearl EM1 MalletSTATION 3.0 Octave Adjustable Range Electronic Mallet Controller. Condition: Open box, Made in Taiwan. Listed at 849.99 USD. We did open the box to confirm the condition and contents.