| Brand | Pearstone |
|---|---|
| MPN | PEAA42 |
| Model | Pearstone 9041660 |
| Type | Articulating Arm |
| Load Capacity | 5 lb / 2.3 kg |
| Top Mount | 1/4-20 Male |
| Bottom Mount | 1/4-20 Female 1/4-20 Male Cold Shoe |
| Points of Articulation | 3 |
| Material of Construction | Aluminum |
| Maximum Length | 7.5 / 19.1 cm |
| Segment Length | 4.2 / 10.7 cm |
| UPC | 847628014992 |
Check the listing for details. Pearstone 7.5" Articulating Arm. Condition: New. Listed at 39.95 USD. 1 x Pearstone Articulating Arm. Model Pearstone 9041660. Moving the display on multiple axes is quick and easy, allowing users to find the best possible viewing angle. In addition, the bottom vertical spacer piece is removable to reveal a 1/4"-20 male screw, and the bottom shoe mount is removable to reveal a 1/4"-20 female thread.