| Compatible Brand | Peavey |
|---|---|
| Usable Freq Range | 30 Hz ~ 1 kHz |
| Size | 15" |
| MPN | 00560310 |
| Voice coil diameter | 4.0” / 100 mm |
| Brand | Peavey |
| Power capacity | 3200 W Peak - 1600 W Program - 800 W Continuous |
| Type | Subwoofer |
| SPECIFICATIONS | 15" |
| Sensitivity | 93.6 dB / 1 W 1 m |
| Net weight | 21 lbs. / 9.5 kg |
| Sound Reinforcement Application | Subwoofer Only, High Power, Small Enclosure Application |
| Impedance | 8 ohm |
| Country of Origin | China |
| UPC | 014367124712 |
Check the listing for details. Peavey 15" Low Rider Subwoofer (8 ohm). Condition: Certified - Refurbished, Made in China. Listed at 199.99 USD. PEAVEY SPEAKER USAGE REFERENCE GUIDE. 15" Low Rider® Subwoofer. 15" Subwoofer. Net weight lb. / kg: 21 lbs. Usable freq. range: 30 Hz ~ 1 kHz. Pmax (Watts pgm.).