| Inputs - Mic Preamps | 8 x XLR-1/4" combo |
|---|---|
| USB | 1 x Type B, 1 x Type A |
| Analog/Digital | Analog |
| Outputs - Main | 2 x XLR, 2 x 1/4", 4 x RCA |
| MPN | 03700060 |
| Inputs - Line | 4 x 1/4" (stereo paired), 2 x RCA (stereo), 1 x 1/8" TRS (aux in |
| EQ | 3-band |
| Suitable For | Recording & Live Sound |
| Brand | Peavey |
| Form Factor | Desktop |
| Type | Compact Mixer |
| Rackmount | Rackmount kit sold separately (MPN 03026210) |
| Number of Channels | 14 |
| Powered/Non-Powered | Non-Powered |
| Features | 3-Band Equalizer, Bluetooth |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Aux Sends | 1 x 1/4", 1 x XLR |
| Product Line | PV |
| UPC | 0014367655360 |
Check the listing for details. Peavey PV® 14 BT Compact 14 Channel Mixer with Bluetooth. Condition: Certified - Refurbished. Listed at 399.99 USD. 8 direct outs allow easy connection to most DAW interfaces for recording. In addition, the PV 14 BT can stream audio directly to a PC. MP3 playback is also available, just plug a flash drive with MP3 files on it into the USB A port and use the LCD to select and play back music.