| Maximum Peak SPL: | 127 dB SPL @ 1m |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | 03619340 |
| Crossover Frequency: | 46Hz-180Hz (-6dB) |
| Depth | 22.68 |
| Weight | 94.5 lbs |
| Brand | Peavey |
| LF Driver Size: | 1 x 18" subwoofer |
| Type | Subwoofer |
| Frequency Response: | 46Hz-180Hz (-6dB) |
| Mounting Option | Pole Mount |
| Total Power: | 1000W peak |
| Model | PVS 18 |
| Outputs | 3 x XLR (2 high pass, 1 thru) |
| Connectivity | Wired |
| Features | Active, Casters |
| Height | 26.07" |
| Powered | Yes |
| Width | 20 |
Check the listing for details. PEAVEY PVS 18 VENTED POWERED 18" BASS SUBWOOFER - 4 OHM. Color: Black, Width: 20, Condition: New. Listed at 719.99 USD. The PA two-way powered speaker series are an excellent partner for the PVs 18 Sub. The amplifier features DSP processing for the crossover functions, compression and limiting, and the low-frequency EQ.