| Programming Required | Yes |
|---|---|
| Items Included | Pedal Commander, User Manual, Zip Ties, Wet Wipes, Mounting Adhesive, Harness with OEM plug, Bracket |
| Certificates | FCC, CE, ISED, NSAI, CARB |
| Material | Plastic |
| Item Length | 2.50 in |
| Compatible Parts | K&N air filter, MagnaFlow exhaust, Eibach Suspension |
| Placement on Vehicle | Front |
| Compare to | Sprint Booster, ShiftPower |
| Brand | Pedal Commander |
| Type | Throttle Response Controller |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 0.5 in |
| Features | Easy Installation |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | Türkiye |
| Item Weight | 250 g |
| Item Width | 1.75 in |
| Performance Part | Yes |
Check the listing for details. PEDAL COMMANDER Throttle Response Controller for Toyota Corolla 2014 and Newer. Condition: New, Made in Türkiye. Listed at 299.99 USD. Toyota Corolla (2014 and Newer). Don’t let throttle lag dull your drive. Built to Enhance Your Corolla’s Performance. Even with a compact and efficient design, theToyota Corolla has serious potential for performance.