| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Model | 2324B |
| Modified Item | No |
| Oven Type | Bake Oven |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Total BTU | Maximum 60,000 BTU input |
| Finish Type | Enamel Finish |
| Pizza Capacity | eight 16" pizzas or four bun pans |
| Dimensions | 61" x 41.5" x 27" |
| Number of Doors | 4 (one per deck) |
| Temperature | 250°F-550°F |
| Power Type | Liquid Propane / Natural Gas |
| Deck Dimensions | 7.5" x 33" x 22" |
| Number of Decks | 4 Decks |
| Installation Type | Floor Model |
| Brand | Peerless |
Check the listing for details. Peerless 2324B - 4 Pan 4 Deck Floor Model Gas Bake Oven GREAT SPACE SAVER!!!. Condition: New. Listed at 11165.00 USD. Peerless 2324 Multi-deck Bake Gas Deck Ovens are available as Bake ovens (B) or can be used in the ever growing Mexican (M) restaurant industry. They are the most space saving floor model gas ovens on the market today.As with other Peerless deck ovens, Peerless 2324 Multi-deck Bake Gas Deck Ovens offer quality, performance and value. They come standard with black enameled finish, an aluminized interior, 4 steel decks and a one-year Parts and Labor warranty.Peerless multi-deck ovens also offer exclusive features like a space saving size and unique interior design allow for better distribution of heat and better baking ability. Both models are 4-door ovens. The Peerless 2324 Multi-deck Bake Gas Deck Ovens is a 4-pan oven with plenty of capacity for a variety of food products.Peerless 2324B - Four Pan Four Deck Floor Model Gas Bake OvenFeatures:Quality Construction for long lifeTime proven (over 100 years of design life)More for less (more sq. inches of cooking space for each precious foot of kitchen space, more oven for your investment dollar)Large capacity (four pan model)Energy efficient (equipped with new energy-saving burner system)Black exterior finish standard (also available in Stainless Steel Front, Sides & Top) Aluminized interior250°- 550° F thermostat (Standard on B Model)Steel decks (standard)Versatile (perfect for a variety of baking needs)Easily serviceable (all controls can be replaced from the front of the unit)Power: Gas onlyWarranty:One year parts and labor