| Power Type | Liquid Propane / Natural Gas |
|---|---|
| Temperature | 250°F-550°F |
| Installation Type | Floor Model |
| Dimensions | 61" x 34" x 50" |
| Deck Dimensions | 42" x 31'" |
| Modified Item | No |
| Brand | Peerless |
| Pizza Capacity | eight 16" pizzas or four bun pans |
| Oven Type | Deck Oven |
| Total BTU | Maximum 60,000 BTU input |
| Model | Peerless 2348P |
| Number of Doors | 4 (one per deck) |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Finish Type | Enamel Finish |
| Number of Decks | 4 Decks |
Check the listing for details. Peerless 2348P - 4 Pan 4 Deck Floor Model Gas Bake Oven GREAT SPACE SAVER!!!. Condition: Used. Listed at 9000.00 USD. This is a good oven currently being used daily. It is 50" wide x 61" tall x 34" deep. Has a cooking deck of 42" wide x 31" deep. We will give a disount if you buy and pickup before we close the store and have to move it. We can deliver it for you if you can unload it.