| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Model | 2348P |
| Modified Item | No |
| Oven Type | Pizza Oven |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Total BTU | Maximum 96,000 BTU input |
| Finish Type | Stainless Front Doors |
| Pizza Capacity | sixteen 16" pizzas |
| Dimensions | 61" x 50" x 37" |
| Number of Doors | 4 (one per deck) |
| Temperature | 300°F - 650°F |
| Power Type | Liquid Propane / Natural Gas |
| Deck Dimensions | 7.5" x 42" x 32" |
| Shipping Weight | 1200 lbs |
| Installation Type | Floor Model |
| Brand | Peerless |
Check the listing for details. Peerless 2348P - 8 Pan 4 Deck Floor Model Gas Pizza Oven GREAT SPACE SAVER!!!. Condition: New. Listed at 23595.00 USD. The Peerless 2348P - 8 Pan 4 Deck Floor Model Gas Pizza Oven is one of the most space saving floor model gas pizza ovens on the market. This “Time Proven” Peerless multi-deck oven is truly in a class of its own. Since 1919, this workhorse oven by Peerless has served the industry as a world-wide standard for economy and value.This multi-deck gas pizza oven comes standard with a stainless steel front, aluminized interior, 4 stone hearth decks and a 1-year Parts and Labor warranty. It also offers exclusive features including a space saving design that requires only 50” of space and unique interior that allows for even distribution of heat and better baking. It is a 4-door Pizza Oven and will hold up to sixteen 16” pizzas.Ideal for authentic pizzerias and Italian style restaurants and for Mobile Food Truck applications.The Mexican Restaurant Industry has found these ovens to be a durable workhorse. Features:Quality Construction for long lifeTime proven (over 100 years of design life)Large capacity (5376 sq. inches of available cooking space and will hold sixteen 16” pizzas)Pizza stones (Standard)Energy efficient (equipped with new energy-saving burner system)Aluminized interior300° - 650° F thermostatVersatile (perfect for a variety of baking needs)Easily serviceable (all controls can be replaced from the front of the unit)Power: Natural Gas/ LPGWarranty:One year parts and labor