| Power Rating | 8.5 kW |
|---|---|
| Number of Spray Patterns | 1 |
| Items Included | Shower Handle Only |
| Number of Faucet Handles | 1 |
| MPN | RP70532BN |
| Item Length | 1-5 in |
| Shower Head Shape | Round |
| Suitable For | Shower |
| Faucet Hole Spacing | 8 in |
| Shower Head Included | No |
| Temperature Control | Manual |
| Faucet Mounting Type | Bridge |
| Unit Type | Unit |
| Labels & Certifications | CSA Approved, WaterSense |
| Item Height | 1-5 in |
| Manufacturer | Delta |
| Handle Type | Lever |
| Features | thermostatic control |
| Shower Head Diameter | 160 mm |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Room | Bathroom |
| Item Width | 1-5 in |
| Installation | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Material | Nickel |
| Brand | Peerless |
| Type | Shower Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Assembly Required | No |
| Model | Peerless |
| Minimum Pressure | Less than 5 bar |
| Item Weight | 1 lb |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Peerless RP70532BN Single Lever Shower Handle - Brushed Nickel. Color: Silver, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 39.99 USD. Peerless RP70532BN Single Lever Shower Handle - Brushed Nickel. Shipped with USPS. Everything that's Included in Order. (see 1st photo) Tracking Provided Once Shipped.