| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Type | Insole |
| Brand | Darco |
| Size | L |
| Department | Unisex |
| Material | Plastazote® / Poron® / EVA |
| MPN | PTQM3 |
| Labels & Certifications | Protect from Excessive Moisture |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Item Length | 12.500 in |
| Item Width | 5.300 in |
| Item Height | 1.700 in |
| Model | PTQM3 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| application | Insole |
| Scent | Not Specified |
| Packaging | 1 |
Check the listing for details. Peg Assist Insole Large PTQM3. Condition: New. Listed at 22.47 USD. The removable peg design of this men's Poron orthopedic shoe insole is customizable to a user's preferences.It reduces pressure by up to 60%.The base and cover of the PegAssist off-loading insole supply optimal comfort.It comes with a stabilizer board to help maintain the structure of the insole.This Darco PegAssist™ insole helps reduce ring edema and edge abrasion.Large size fits those who wear men's shoes, size 10-1/2 to 12. --> Shop About Us Contact Us Reviews and Ratings Peg Assist Insole Large PTQM3 Peg Assist | MFG #PTQM3 This men's PegAssist Insole System is for individuals who are recovering from foot surgery or dealing with wounds or ulcers. It consists of a removable peg insole that allows the user to customize it to achieve maximum comfort and support. The size large Darco PegAssist insole reduces foot pressure by as much as 60% to help users move around normally. A 15-millimeter combination Plastazote® and multi-foam base with a 3-millimeter Poron® cover gives you even more comfort and softness. The cover of this orthopedic shoe insole also helps minimize ring edema and edge abrasion. It includes a stabilizer board to help maintain the structure of the insole. The removable peg design of this men's Poron orthopedic shoe insole is customizable to a user's preferences.It reduces pressure by up to 60%.The base and cover of the PegAssist off-loading insole supply optimal comfort.It comes with a stabilizer board to help maintain the structure of the insole.This Darco PegAssist™ insole helps reduce ring edema and edge abrasion.Large size fits those who wear men's shoes, size 10-1/2 to 12. Product Count: 1 Packaging Count: 1 Total Quantity: 1 Product Specifications Darco International Peg Assist Large Plastazote® / Poron® / EVA Insole 796433657958