| Model | Pelican Evolution 130 |
|---|---|
| Brand | Pelican |
| Type | All-Mountain |
| Department | Unisex Kids |
| Binding Size | 130 |
| Color | Black |
| Theme | Snowboarding |
| Bindings Included | Yes |
| MPN | EVOLUTION 130 |
| Item Length | 130 cm |
| Country of Origin | China |
| Turn Radius | 15.5 m |
| Sidecut Type | Asymmetrical |
| Tail Width | 290 mm |
| Shape Symmetry | Asymmetrical Twin |
| Binding Mount Pattern | 4x4 |
| Stance Set Back | 0.0 cm |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Rocker Profile | Rocker |
| Sidewall Type | Asymmetrical |
| Experience Level | Beginner |
Check the listing for details. Pelican Evolution 130 Youth Snowboard Blue Black 130cm with Integrated Bindings. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 8.99 USD.