| Brand | DuraVent |
|---|---|
| Accessory Type | Pipe |
| Features | Adjustable,Twist lock |
| Gauge | 24 |
| Material | Stainless Steel |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Pipe Type | Section |
| Product Weight (lb) | 1.4 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Use | Pellet |
| Wall Construction | Double Headed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Maximum product diameter (in) | 3.7 |
| Minimum Product Length (in) | 3.7 |
| Minimum product diameter (in) | 3.0 |
| Product Length (in) | 12 in |
| Product Width (in) | 3.7 in |
| UPC | 711181273564 |
Check the listing for details. Pelletvent for Multi-Fuel 3In. Diameter X 12In. Adjustable Pipe Length. Condition: New. Listed at 30.31 USD. Pelletvent for Multi-Fuel 3In. Adjustable Pipe Length. PelletVent is a venting system for stoves and inserts that use multi-fuels (including wood pellets, corn, cherry pits, switch grass, coffee husks, walnut shells, soybeans, wheat, sunflower hulls, rapeseed, and sugar beets) or oil fuel.