| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | United States |
| Material | Engineered Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2406330 |
| MPN | PR-4753-2406330 |
| Color | Natural |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Transitional |
| Item Height | 41" |
| Item Width | 62" |
| Item Length | 10" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Pemberly Row Engineered Wood Full-Queen Bookcase Headboard in Natural. Color: Natural, Condition: New. Listed at 148.21 USD. Add storage and display space and make a statement with this full/queen headboard from the Pemberly Row collection. This queen bookcase headboard attaches to a full or queen size bed frame, allowing you to upgrade any room-the master bedroom, a guest room, or the mother-in-law suite. Use the abundance of display area for your alarm clock, glass of water, jewelry and more. Two adjustable shelves allow you to customize and style your new full-size bookcase headboard to your specific needs. Your full-size headboard with storage will remain free of tangled cords thanks to the enclosed back panel that allows for a convenient pathway for your phone or smart watch charger. Finished in Sindoori Mango, this full/queen headboard brings functionality to your home and looks good doing it.Features : Material: Engineered wood, faux leatherFinish: Natural, sindoori mango brownAttaches to full or queen size bed.Spacious display area for alarm clock, phone, tablet or books features two adjustable shelves.Enclosed back panel has cord access to keep headboard free of cord clutterTwo adjustable shelvesSpecifications : Product Dimensions : 40.63"H x 62.36"W x 10.16"DProduct Weight : 54 lbs