| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2796964 |
| MPN | PR-4753-2796964 |
| Color | Brown |
| Size | King Size |
| Type | Beds |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 39" |
| Item Width | 83" |
| Item Length | 86" |
| Category | Beds |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Pemberly Row Fabric/Wood King Size Platform Bed in Dark Gray/Brow |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Countertop Material | Wood |
| Mattress Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Beds |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Fabric/Wood King Size Platform Bed in Dark Gray/Brow |
| Installation | Yes |
| UPC | 195493884302 |
Check the listing for details. Pemberly Row Fabric/Wood King Size Platform Bed in Dark Gray/Brown. Color: Brown, Condition: New. Listed at 690.29 USD. Grant an aura of classic relaxation to your space with the lovely platform bed. The requires assembly and utilizes wood slats for mattress support, eliminating the need for a box spring. Angled, tapered legs complete the look, making the platform bed an outstanding bedroom centerpiece.