| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2127868 |
| MPN | PR-4753-2127868 |
| Color | Black |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 0" |
| Category | Headboards |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Pemberly Row Full Modern Rubberwood and MDF Headboard in Black |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Full Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Full Modern Rubberwood and MDF Headboard in Black |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508302389 |
Check the listing for details. Pemberly Row Full Modern Rubberwood and MDF Headboard in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 121.04 USD. Introduce modern style to a guest bedroom or teenager's room with the retro detail and organic aesthetics of the Wood Full Headboard. This wood headboard features a sturdy rubberwood and MDF veneer construction for lasting durability.