| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | United States |
| Material | Engineered Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2464930 |
| MPN | PR-4753-2464930 |
| Color | Gray |
| Type | Armoires |
| Style | Transitional |
| Item Height | 65" |
| Item Width | 31" |
| Item Length | 21" |
| Category | Armoires |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Pemberly Row Large Armoire Cabinet in Storm Gray - Engineered Wood. Color: Gray, Condition: New. Listed at 486.60 USD. Create a relaxing atmosphere in your bedroom with the dependable Pemberly Row Furniture Large Armoire Cabinet. Keep clothing organized behind cabinet doors that open and close on smooth Euro-style hinges. One shelf is fixed for stability and two can be raised or lowered to accommodate items of various sizes. An optional closet rod is included for additional storage. The bottom drawer pulls out to provide easy access to footwear and accessories. Each shelf can support up to 50 pounds of materials while the drawer has a weight capacity of 30 pounds. The tall cabinet's stable design and included wall attachment hardware make it a safe, reliable choice for use in the family home. This tall wardrobe cabinet has been meticulously tested to meet or exceed industry standards for safety, durability and performance and is backed by a 6 Year Warranty. American made with U.S. and imported parts.Features : 32W x 21D x 65H Large Armoire Cabinet offers plenty of storage for clothes, shoes and accessoriesTall cabinet contains one fixed shelf, two adjustable shelves and one optional closet rod for installation to accommodate items of various sizesBottom drawer opens on smooth full-extension ball bearing slides for an effortless reach to contentsEach shelf supports up to 50 pounds; drawer has a weight capacity of 30 poundsThoughtfully designed for maximum stability and includes hardware to anchor the wardrobe cabinet to a wallCabinet doors open and close on smooth Euro-style hingesAvailable in your choice of Fresh Walnut, Ash Gray, Storm Gray and Platinum Gray finishesPemberly Row's commitment to safety includes rigorous testing that meets or exceeds industry standardsBacked by a 6 Year Manufacturer's WarrantySpecifications : Product Dimensions : Armoire Cabinet: 31.46"W x 21.30"D x 64.96"HProduct Color : Storm GrayAssembly Required : Yes