| Material | Plastic |
|---|---|
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2426178 |
| MPN | PR-4753-2426178 |
| Color | Orange |
| Type | Back & Foot Rests/Seat Cushions |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 34" |
| Item Width | 20" |
| Item Length | 20" |
| Category | Back & Foot Rests/Seat Cushions |
| Upholstery Fabric | Plastic |
| Set Includes | Pemberly Row Low-Back Adjustable Rolling Desk Chair in Animal/Ora |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Plastic |
| Firmness | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Department | Back & Foot Rests/Seat Cushions |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Low-Back Adjustable Rolling Desk Chair in Animal/Ora |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508426658 |
Check the listing for details. Pemberly Row Low-Back Adjustable Rolling Desk Chair in Animal/Orange. Color: Orange, Condition: New. Listed at 63.10 USD. This rolling chair can serve many functions, from main seating to a more decorative piece. The height of the seat can range from 14.6" to 18.5". You can always find a spot just right for you. High grade casters are suitable for majority of surfaces.