| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Faux Leather |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1706847 |
| MPN | PR-4753-1706847 |
| Color | White |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Pemberly Row Modern Faux Leather Tufted Full Panel Headboard in White. Color: White, Condition: New. Listed at 118.33 USD. The Pemberly Row faux leather tufted headboard demonstrates contemporary inspired design, with fresh stylish appeal. This padded faux leather headboard in white features a classic design, an ideal way to jazz up your current bedroom decor. The Pemberly Row Headboard is fully upholstered in padded faux leather and tufted with faux crystal buttons. The headboard comes with 2 pre-drilled holes (with height from ground up of 5.5" and 8") that go with any Pemberly Row bedframe. The upper part on the back of the headboard's legs comes with 5 predrilled holes with 2.55" apart from one another for height adjustment. Made in Malaysia.Features : Material: Faux leatherFinish: WhiteFull-sized headboardRubberwood frame with foam paddingCrystal button-tuftedSpecifications : Product Dimensions : 22.5"H x 56"W x 3.15"DProduct Weight : 16 lbs