| Country of Manufacture | Turkey |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2881400 |
| MPN | PR-4753-2881400 |
| Color | Dark Gray |
| Type | Washer & Dryer Sets |
| Style | Modern |
| Item Height | 66" |
| Item Width | 24" |
| Item Length | 24" |
| Category | Washer & Dryer Sets |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Stainless Steel |
| Set Includes | Pemberly Row Stackable Washer 2.2 cf 110 V Dryer 4 Cf 220V with S |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Stainless Steel |
| Firmness | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Department | Washer & Dryer Sets |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Stackable Washer 2.2 cf 110 V Dryer 4 Cf 220V with S |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508419131 |
Check the listing for details. Pemberly Row Stackable Washer 2.2 cf 110 V Dryer 4 Cf 220V with Stacking Shelf. Color: Dark Gray, Condition: New. Listed at 2434.99 USD. The 110V Washer boasts a large 2.2 cu.ft. stainless steel drum with 15 wash cycles. An efficient BLDC motor drives the washer, reaching speeds of 1400 rpm. For enhanced cleaning, the washer also features a Child Lock, Door Lock, Delay Start, and Built-in Heater.