| Country of Manufacture | United States |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2141370 |
| MPN | PR-4753-2141370 |
| Color | Black |
| Type | Mailboxes, Posts & Accessories |
| Style | Traditional |
| Item Height | 89" |
| Item Width | 10" |
| Item Length | 10" |
| Category | Mailboxes, Posts & Accessories |
| Upholstery Fabric | Plastic |
| Set Includes | Pemberly Row Traditional Plastic Lamp Post with Mount in Black |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Plastic |
| Firmness | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Department | Mailboxes, Posts & Accessories |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Traditional Plastic Lamp Post with Mount in Black |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508348141 |
Check the listing for details. Pemberly Row Traditional Plastic Lamp Post with Mount in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 221.77 USD. (Light fixture and wiring materials not included) The Steel ground mount should be buried in concrete for secure installations. It is available in Black and White. Steel ground mount should be buried in concrete for secure installations.