| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Material | Metal |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2104305 |
| MPN | PR-4753-2104305 |
| Color | Pewter |
| Type | Pub Tables |
| Style | Transitional |
| Item Height | 40" |
| Item Width | 36" |
| Item Length | 36" |
| Category | Pub Tables |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Pemberly Row Transitional Metal and Wood Pub Table in Pewter. Color: Pewter, Condition: New. Listed at 271.39 USD. Dramatic grey wash wood inlay pattern on top of this handsome gathering height pub table is a conversation starter. Sturdy metal legs and frame are powder coat finished in a pewter and apron is accented with matching nail heads. Legs feature an elegant curve with a convenient middle shelf for extra storage. With a 36 inch round top that is 40 inch tall, this table provides casual dining for small space areas or a great place to gather in a den or family room. Matching barstools available.Features : Crafted from MDF and MetalPewter Metal and Champagne Wood FinishUnique wood inlay pattern on 36 inch round topSturdy metal legs in PewterPewter nail heads accent table apronCircular middle shelf for storageIdeal for small space casual diningCurved legs feature subtle accent pattern and round footAt 40" tall, best when combined with stools with seat height of 28" to 32"Leg levelers to eliminate wobblingSpecifications : Assembly Required : Some Assembly RequiredProduct Dimensions : 36"w x 36"d x 40"hProduct Weight : 49.59 lbsWeight Capacity : 300 lbs