| Country of Origin | India |
|---|---|
| Stove Type Compatibility | Electric, Gas |
| Item Length | 10 in |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 10 in |
| Features | Dishwasher Safe, Oven-Safe |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 10 in |
| Color | Brown |
| Item Diameter | 5 in |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Material | Copper |
| Set Includes | Saucepan |
| Item Depth | 5 in |
| Brand | RK |
| Type | Pan Set |
| Surface Coating | Copper |
| Item Weight | 3KG |
Check the listing for details. Pure Copper Cookware Set 10 Piece Set with Serving Spoon. Color: Brown, Condition: New, Made in India. Listed at 246.00 USD. 100% Pure Copper Construction – Handmade by skilled Indian artisans using high-quality copper for superior heat conductivity and even cooking. This set is made from high quality Pure Copper making it exclusive and durable.