| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Dimensions L X W X H | 3.17 X 1.18 X 4.18 Inches |
| Size | Barbed Fitting Insertion Tool |
| Color | Purple |
| Global Trade Identification Number | 00077985038366 |
| Upc | 077985038366 |
| Material Type | Plastic |
| Set Includes | Barbed Fitting Insertion Tool |
| Material | Plastic |
| Thread Size | 0.5 Inch |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Suitable For | 1/2" Drip Tubing |
| Brand | Unbranded |
| Type | Complete Drip Irrigation Kit |
| Number Of Pieces | 1 |
| Tubing Diameter | 0.5 in |
| Connector Type | Barb |
| Style | Barbed Fitting Insert Tool - 1/2" Tubing |
| Features | Ergonomically Designed, Max Leverage Application, Easy Fitting Insertion, Leak-proof Connections |
| Item Dimensions | 3.17 X 1.18 X 4.18 Inches |
| Smart Home Protocol | Not Applicable/Not Available |
| Item Weight | 0.01 lb |
Check the listing for details. Purple Drip Irrigation Barbed Fitting Tool - Ergonomically Designed for Comfort. Color: Purple, Condition: New. Listed at 11.89 USD.