| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Dust Mite Protection | Yes |
| Fluid Protection | Spills,Sweat,Urine,Accidents |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Fill Material | Polyester |
| Custom Bundle | No |
| Firmness | Soft |
| MPN | 10-38-13900 |
| Item Length | 80 in |
| Deep Pocket Depth | Up to 21 inches |
| Suitable For | Mattress |
| Personalize | No |
| Mattress Firmness | All |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Easy Care, Machine Wash, Tumble Dry |
| Pet Friendly | Yes |
| Hypoallergenic | Yes |
| Style | Modern |
| Features | Hypoallergenic, Stain Resistant, Waterproof |
| Room | Bedroom |
| Thread Count | 200-399 |
| Item Width | 60 in |
| Pattern | Solid |
| Insulation | All Seasons |
| Stretchability | Yes |
| Bundle Description | Mattress Protector only |
| Color | White |
| Durability | High |
| Material | Polyester, Spandex |
| Noise Level | Silent |
| Brand | Purple |
| Type | Mattress Protector |
| GSM (Grams per Square Meter) | 150-200 |
| Water Resistance Level | High |
| Theme | Luxury |
| Closure Type | No Closure |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2-3 lbs |
| Product Line | Waterproof Mattress Protector |
Check the listing for details. "PURPLE" Waterproof Mattress Protector - Queen Size - Super Soft "Brand NEW". Color: White, Condition: New with tags, Made in China. Listed at 99.00 USD. I work at Purple.