| Brand | VEVOR |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Easy to Install |
| Item Height | 2.6" / 65 mm |
| Item Length | 27.5"/ 698 mm |
| Item Weight | 7.9 lbs / 3.6 kg |
| Item Width | 6.1" / 154 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 500P |
| Mounting | Universal |
| MPN | FZL28YCT00002IAVO |
| Suitable For | Exit Door |
| Type | Push Bar Door Locks |
| Door Width Compatibility | 28" - 41" / 711 - 1041 mm |
| Push Plate Specifications | 1.85" x 19.69" / 47 x 500 mm |
| Back Plate Specifications | 1.57" x 3.22" / 40 x 82 mm |
| Lock Head Cover | 6.06" x 3.46" x 2.56" / 154 x 88 x 65 mm |
| Exterior Handle Dimensions | 0.83"-0.98" x 5.28" / 21-25 x 134 mm |
| Door Hole Diameter | Φ2.17" / Φ55 mm |
| UPC | 197988237594 |
Check the listing for details. VEVOR Push Bar Door Locks Carbon Steel Panic Bars for Exit Doors Exterior Lever. Color: Silver, Condition: New. Listed at 45.99 USD. External access requires a key to open the outside door handle. When closing the exit door, it automatically locks, preventing unauthorized entry. It includes a dogging quick-opening design, allowing you to set it to a constant open mode, suitable for large-scale evacuation.